doh2011.pngTisková zpráva
21. 8. 2011
slunečno, 29°C, lehký vítr

10:30 Start handbiků. Na trať se vydává sedm riderů, aby pokořili 25 km dlouhý okruh.  Favority jsou vítěz minulého ročníku Jan Tománek (CK Windoor´s Příbram) a Zbyněk Švehla (SK Kontakt Praha).

10:45 Start kategorie VIP. Na dva okruhy, tedy 50 km trať, se vydává šestadvacet závodníků společností, které podpořily Železného dědka.

11:00 Start hlavního závodu. Na trať vyráží 174 závodníků, z toho přesně 100 z nich jede nejdelší, tedy stokilometrovou porci. Dnes se pojede velmi rychle – v balíku jsou esa amatérské cyklistiky, mezi nimi Jiří Ježek, Michal Stark a další paralympionici. Již od startu se díky Petru Frankovi (Merida Biking Team) začíná závodit.

11:10 Pro první horskou prémii firmy Valmi – závlahy, která je umístěna necelých 5 km po startu, se vydává Jan Dubec (CK Vinohradské Šlapky). Začal příliš brzo, je pohlcen ve spurtu necelých padesát metrů před páskou. První vrchařskou prémii firmy Valmi – závlahy a tím i 1 000 Kč získává Pavel Gonda (Kona Cycling Point).

11:12 – 11:20 Cyklisté hlavního závodu projíždějí obcemi na trati. Ve všech obcích je vítají místní fanoušci a vytvářejí atmosféru známou z největších zahraničních závodů. Cyklisté se po skončení shodují, že takové ovace ještě nezažili. Tato atmosféra se opakuje v každém kole.

11:22 Na prvním místě v kategorii handbike dojíždí Zbyněk Švehla (SK Kontakt Praha), který náročnou a kopcovitou trať zdolal za rekordních 52:01. Za ním se ztrátou 1:28 dojíždí Miroslav Šulc (Handbike ČR) v čase 53:29. Na třetím místě dojíždí handbike Jana Tománka (CK Windoor´s Příbram)

11:22 Hlavní balík se blíží po rovinaté silnici od Benešova k Bedrči. Tempo je velmi vysoké – jede se přes 40 km/h. Oproti minulým letům, kdy se tady daly pošetřit síly, dnes jezdci naopak odpadávají. Příčinou je první spurterská prémie Pivovaru Ferdinand, která čeká na konci prvního okruhu v Soběhrdech a je honorována 1 000 Kč. Jezdci si vytváří pozice už ve stoupání do Soběhrd.

11:36 První spurterskou prémii vyhrává před několika desítkami diváků Oldřich Novotný (Go! Nutrixxion) v nádherném souboji „kolo na kolo“ s Pavlem Gondou (Kona Cycling Point). Oldřich Novotný zároveň přepisuje rekord okruhu, když se číselník hodin zastavuje na hodnotě 36:41.

11:40 Situace se zklidňuje a sjíždí se opět větší balík. Jezdci čerpají síly po spurtérské prémii Pivovaru Ferdinand a směřují na vrchařskou prémii firmy Valmi – závlahy před Kozmicemi.

11:44 Do druhého okruhu projíždí první žena – Petra Hostinská (ČESYK). Jede ve větším balíku s muži a vypadá, že má sil na rozdávání.

11:45 Druhá horská prémie firmy Valmi – závlahy. Úřaduje zde Václav Nežerka (Atombike). Na jeho zrychlení nedokáže nikdo odpovědět, takže si Nežerka odnáší cenné body do klasifikace Krále vrchařů.

11:47 – 12:10 Nejvíce sil ukazuje Václav Jelínek (Sweep Cycling Team Chomutov). Zkouší odjet svým soupeřům, ti ale dokáží vzdorovat.

12:15 Druhá spurtérská prémie Pivovaru Ferdinand v Soběhrdech. Diktát Václava Jelínka nevydrží žádný z cyklistů. Druhý nejlepší spurtér – Oldřich Novotný se musí sklonit před jeho uměním.

12:25 Na vrchařské prémii firmy Valmi – závlahy potvrzuje své vrchařské kvality Václav Nežerka a souboj o Krále vrchařů se tak omezuje na něj a Pavla Gondu.

12:30 První žena v cíli závodu. Petra Hostinská (ČESYK) poráží všech sedmnáct soupeřek a získává růžový trikot společnosti Asklepion pro nejlepší dámu Železného dědka 2011.

12:32 Do cíle dojíždí Lucie Ptáková, druhá nejlepší žena cyklistického silničního závodu Železný dědek 2011.

12:40 V Bedrči je z pilotního vozu vyhlášena Tajná prémie firmy Bike 007. Václav Jelínek se okamžitě zvedá ze sedla. Za ním celý balík, ale Jelínek si Tajnou prémii firmy Bike 007 nedává vzít. Získává tak 1 000 Kč. Za Bedrčí stoupá do kopce, využívá malého náskoku – jezdci za ním zaváhali a nechávají ho poodjet.

12:53 Třetí spurtérskou prémii Pivovaru Ferdinand prolétne Václav Jelínek. Tomáš Dudek (CK Kolokrám – Svijany) jen sleduje jeho záda s přibližně dvacetivteřinovým odstupem. Jelínek si tak zajišťuje zelený dres Pivovaru Ferdinand pro Krále spurtérů.

12:54 Do cíle se řítí v nádherném spurtu dvojice Jakub Kavalík – Vojtěch Papež (CT Tábor) z kategorie Hoši (15 – 19 let). Více sil ukazuje Kavalík a poráží tak Papeže, specialistu na bikerské závody z Tábora. Tito závodníci se celý závod hlídali – v jednotlivých kolech je dělí zlomky sekund.

12:54 Jen pár vteřin za nimi přijíždí silná skupina hlavních favoritů. Pánové Janoušek, Novotný, Plesník, Mikule, Vitáček, Kníže, Nežerka, Gonda a Kakač své manko na dvojici Dudek – Jelínek jistě brzy smaže.

13:00 Před vrchařskou prémií se nechává touto skupinou pohltit Tomáš Dudek. Václav Jelínek bere poslední vrchařskou prémii a neohroženě pokračuje v osamocené jízdě. V soutěži vrchařů je rozhodnuto. Za dvě prvenství si puntíkatý trikot firmy Valmi – závlahy odveze Václav Nežerka (Atombike), který teď jede v silné skupině za Václavem Jelínkem.

13:10 Za vedoucím mužem se zvedá ze sedla Libor Janoušek (CK Kolokrám Svijany).

13:20 Jeden z nejaktivnějších jezdců pelotonu, Pavel Gonda má defekt. Než opraví, nabere ztrátu 15 minut.

13:33
Václav Jelínek (Sweep Cycling Team Chomutov) v Soběhrdech rozpřahuje ruce ve vítězném gestu. Po úžasné jízdě časem 2:33:19 smazal rekord trati Petra Vachka z roku 2009 o celé čtyři minuty! Za ním s nepatrnou ztrátou 2.42 dojíždí Libor Janoušek (CK Kolokrám Svijany) v čase 2:33:22. Na třetím pak Oldřich Novotný (Go! NUtrixxion) v čase 2:34:27.