img_4270-edit-mala.jpgMahacup má letos už deset let, ale na Chlumu se koná další utkání, který má zářezů o trochu víc. V roce 1999, kdy synové ČESYKu běhali ještě hlavně za holkama, na Chlum vyrazil první chumel běžců, mezi nimiž byl například borec s rokem narození 1924. ČESYK si tu dokonce šáhnul i na jedničku v kategorii 20 – 39 let, když všem v roce 2003 upláchnul Lustig. Ani letos ČESYK na startu nechyběl.

Účast slavného cykloklubu je na první pohled rozmanitá. Od roku 2000 zde startoval Spevča, Michal Veselý, Marek Tupý, Marek Mahagoni, Antonio Seruti, jako host i Jirka Skorkovský. Jdem do toho, protože je to, jak se vyjádřil Lustig, srdcovka.

Běžecký prostředí je úplně jiný než to cyklistický. Mnohem víc plebejský – stojíte namačkaný na startu a jemnější povahy omdlívají z omamný směsice potu a dlouho nepraných tepláků, které se mlátí s ostrou vůní masážních mastí, gelů a hřejivek. Dotýkáte se sousedů rameny, hrudníkem, borci se na vás tlačí zezadu… START! Šlapete tomu před vámi na paty, zezadu vám podkopávají nohy. Nakonec se naserete – loket vpravo, strkanec doleva, toho před sebou odstrčíte stranou a derete se dopředu na vítr, kde je volnějc.

img_4285-edit-mala.jpgVybíhá se po panelce u prasečáku, běží kolem Spevak family house, Slepičárny a tak dál až pod hřbitov. Až sem se běží pěkně zvostra, borci si vytváří pozice, takže se první chlebík láme v proslulý stojce u hřbitova. Zvlášť když tady začíná čára věčného sněhu. Kdo letos obul trhače, má navrch. Běžecký krok v botkách bez špuntů a hřebů vypadá, jak parodie na běh od Charlieho Chaplina. Špičky vytrčit do stran a už pochodujem do kopce jak housátka. Máma – kachna v podání borce z bike klubu Radotín se nám ale vzdaluje každým svým precizním krokem. Lustig v kopajdách, jako stíhací eso ČESYKu, se za ním pouští a mizí mi z dohledu. V zápětí se přese mě valí Čaroděj ze země Ozz, Ha Ha Smíchov, oŠpůrkuje mě Koloběžka z Vracovic, Bederní pás. Ale mám je na gumě. U závory si dávám Bederní pás. Brejličky má zamžený únavou. Pak klouček z SK Radotín. Ten to před hřbitovem pěkně natíral z prvního fleku, což ho teď popravilo a drží pěknej zásun.

U Vápenky je z cesty menší jezírko, balancujem po rozměklym okraji jak Berousek na laně. Dejchám na záda Čaroději ze země Ozz a v půli kopce vidim Lustiga, jak míří do lesa. Tak to asi dneska nebude výsledek „ex aequo“ 🙂 V místě konání ČESYK WINTER GAMES si Čaroděje podám, ale nekoukám radši po něm, aby mě neuhranul. I když Chlumwitch by mě snad zachránila. Pak se otevře majestátní pohled do údolí na Benešov, ale nejni čas na kochačku.

img_4280-edit-mala.jpgPoslední chuťovka – plazivka do stráně na hřbet Chlumu. Dávám do toho všechno, aby Čaroděje přešla chuť na blbosti. Ve vracečce vidim, že má dost, tak teď jen udržet snídani v žaludku, nohy na ramena a tradá do cíle. Už se tam promenáduje červenej Lustig a ještě se kření námahou. Má to za šest. Dostal kotel mimo jiné od Koloběžky i Ha Ha Smíchova. A já za sedm. Celkem spokojenost. Hlavně s tim, že jsem si nic neudělal, protože na tom ledu by si haksnu zlomil i Amundsen.

Na vyhlášení do ZŠ Čerčany přijdeme jako obvykle pozdě. A jako vždy sondujeme u historické tabulky atletických rekordů místních dravců. Tak co? Je tam?!? Je! Dámy a pánové, značně vousatý rekord v hodu krikeťákem stále drží náš Pier Céca za výkon téměř 60 metrů z roku 1994! Uvidíme, jestli tam Pier bude viset i za rok.

Výsledky

Rok    Pořadí v kategorii           Tým                       Čas

Michal Veselý
2000          5                     RC Amor Mnichov       18:37
2001          5                     RC Amor Mnichov       18:15
2003       1                 ČESYK Čerčany      18:36
2005          6                     Česyk                         21:42
2007          2                     ČESYK Čerčany           19:39
2010          6                     ČESYK Čerčany           20:40

Marek Tupý
2000         13                    neuvedeno                 20:30
2001           8                    Za sebe                      19:55
2003           4                    ČESYK Čerčany           19:40

Marek Mahagoni
2004          6                     ČESYK                        20:39

Antonio Seruti
2007        10                     ČESYK                        20:56
2008        10                     ČESYK                        21:28
2009          3                     ČESYK                        21:57
2010          7                     ČESYK                        21:07

Jan Spevák
2000        19                     ČKČ                            24:06
2001        13                     ČKČ                            22:30

Jiří Skorkovský
2001        15                     Poříčí                          23:13
2002         8                      Poříčí                          22:30
2005       11                      ČESYK                         26:11

Další info a podrobné výsledky na stránkách běhů do vrchu.

This article has 11 comments

 1. Kajman

  Opět jsem se moc zasmál.Fakt to umíš parádně napsat a je to ,jako kdybych tam byl s Váma.Klucí.škodaje ,že mě ty běhy fakt nejdou.Kdybych teď běžel s Váma,tak to bude poslední flek a v cíli byste se asi potrhali smíchy,co bych tam předváděl za xichty.Tak teď už si jenom přát,aby to bílí zlo už roztálo a dalo se jezdit všude.
  Biku zdar

 2. Mářa

  Lustigu, v kratasech? Ty ses zvire! 😀

 3. Lustig

  Díky Antonio za report,bylo to opravdu náročně kluzské.Ale nádherné,večer sem měl škytku.Za rok zas.Jo a dřív se běhalo v létě,proto ty o poznání lepší časy-))) A v kraťasech bylo vedro,nahoru určitě. TUKAN

 4. myšakoff

  dobrej report, hřbitovská levá utažená, tam se vždycky ukáže:-)

 5. shadows

  Hoší za 26 min bych to nedal ani na Biku 🙂 musím to zkusit ten čas se mi zdá hrozně krátký…

 6. Mahagoni

  Pro doplnění: rekord trati drží Josef Poduška, rok 2001, za 16:53. Běželo se na konci června, super počásko – teplo, ale pod mrakem.
  To Lustig: jen jestlis neškytal z něčeho jinýho!! mu ha hááá…
  To Myšakoff: legendární zákruta, ať už se jedná o běh, kolo, nebo běžky. Vzpomínám, jak jsem to mastil z Chlumu na prkýnkách a projel jsem jí rovně, přes křoví až na pole…
  To Pornos: slovy klasika: „nejhorší je smrt z vyděšení“ 🙂