V neděli 24. srpna startoval v Soběhrdech již 29. ročník silničního cyklistického závodu Železný dědek a poprvé v historii se na startu objevilo více než čtyři sta závodníků. 

Rekord trati zřejmě i vinou silného větru letos nepadl, ale i tak byli diváci svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Poprvé se výstřel ze startovní pistole ozval v 10:00 a na trať vyrazilo přes dvě stovky cyklistů na hlavní trati v délce 100 kilometrů. Kromě tradičních mužských kategorií se letos na stokilometrovou trať vydali i ženy a junioři, kteří bojovali o mistrovský dres Unie amatérských cyklistů. Na startu opět nechyběl dvojnásobný mistr světa masters amatérských cyklistů a vítěz Železného dědka z let 2011 a 2012 Václav Jelínek. V silné konkurenci se však nakonec navzdory skvěle zajetému poslednímu okruhu musel spokojit s nepopulárním čtvrtým místem. Absolutním vítězem na stokilometrové trati se po druhém místě z loňského roku stal Václav Nežerka z LAWI – Author Teamu v čase 2:31:16, který za sebou nechal svého týmového kolegu Petra Zahrádku a Daniela Veselého z týmu CK Kolokrám – Svijany.

Železný dědek se letos poprvé jel jako mistrovství Unie amatérských cyklistů, v rámci kterého bylo uděleno hned sedm mistrovských dresů. Další sada mistrovských dresů se udělovala v kategoriích handbike. Titul mistra České republiky vybojoval v kategorii MH 1 Jiří Kuchta, v kategorii MH 2 zvítězil Luděk Benada, v kategorii MH 3 se oblékl do mistrovského dresu Tomáš Mošnička a v kategorii MH 4 obhájil loňský titul i celkové vítězství v kategorii na 50 kilometrů Miroslav Šulc. Za zmínku jistě stojí i účast dvou absolventů proslulého havajského triatlonu Zbyňka Švehly a Michala Šišky.

Na start Železného dědka se postavilo i 10 tandemů. V této kategorii si již pro pátý titul v řadě dojel Jiří Chyba, tentokrát spolu s Petrem Váňou.

Svou účastí závod Železný dědek poctila celková vítězka Světového poháru UCI ParaCycling 2014 a stříbrná medailistka z paralympiády v Londýně Tereza Diepoldová. Na start se postavil i účastník šesti paralympiád, držitel bronzové medaile z paralympiády v Sydney a mistr světa v časovce Michal Stark, který na Železném dědkovi na trati na 50 kilometrů vybojoval skvělé páté místo.

Závod Železný dědek však není určen jen těm, kteří tréninku na kole věnují několik hodin denně. Radost ze závodní atmosféry si vychutnali i závodníci v kategorii „O pohár průjezdových obcí“ na 25 kilometrů a občerstvením pro všechny přihlížející byli cyklisté z kategorie „Retro“ na historických bicyklech v dobovém oděvu.

Obrovskou poklonu si také zaslouží diváci na trati, kteří jako každý rok navzdory větrnému a místy deštivému počasí připravili pro závodníky bouřlivou a v České republice naprosto nevídanou atmosféru. Uvidíme, co si pro závodníky připraví 23. 8. 2015, kdy se pojede jubilejní třicátý ročník Železného dědka.

V neposlední řadě náleží velké poděkování také všem partnerům závodu a dobrovolníkům na trati, bez jejichž pomoci by nebylo možné závod uspořádat. Pevně věříme, že nám zachovají přízeň i v roce 2015.