img_8003-edit-mala.jpgSvátek cyklistiky (tý horský, protože svátek silniční cyklistiky bude koncem srpna 🙂 ) začal. Myslim tím jednotlivý závody českého XC poháru. Sobotní večer v Teplicích to byla pořádná kocovina, protože ČP XC poskočil v úrovni o několik pater nahoru. Počínaje složením startovního pole, přes organizaci závodu až po ještě větší pytel srandy, kterej si přivážíme na každej závod.

Ve čtvrtek mi volá kamarád Petříček Franků a úplně vidim jeho rozesmátou plechovou hubu, když se domlouváme na víkendovou sešn. V pátek nažhavim fabču a mažu do PHY pro Reny a pak dál na sever. Cestou potkáváme několik bouraček – Pražáci zas při pátku prchaj z města hlava nehlava, jak Němci v květnu 1945.

V Teplicích se už smrklo, ale to nám nezabránilo, abychom s Péťou a bráchou Romešem ještě vyrazili na trať. Pornosův excelentní RB je celej nažhavenej ochutnat letošní prvotřídní porci točivého XC. Pevná karbonka to skvěle žehlí, bude dobrá při startu a do nástupů, ale přes schody se jí moc nechce. V houstnoucím šeru mi na podestě „terénní nerovnost (málem) vyrazí řídítka z ruky“… Tak tady to bude na jistotu.

Jinak trať je velmi technická ve smyslu ostrých zatáček, náhlých prudkých stoupání a sešupů, člověk tu musí furt řadit, brzdit, nastupovat. Je tu jen jeden delší kopec a z techniky rigol potoka širokej jak zákop u Verdunu. Petřík to samozřejmě skáče, já tohle karbonce nemůžu udělat. Navíc mám respekt – prej se tu odpoledne smotal jeden borec a když přišel k sobě, tvrdil, že je Abraham Lincoln a ptal se, jestli pořád válčí Sever proti Jihu.

img_7593-edit-mala.jpg

Večer se nějak nemůžem vymotat do hospy na jídlo, furt rozdáváme rozumy (díky za tuhle hlášku, Myšakoff ), takže k Alče dovalíme docela pozdě. Cestou ještě Péťa odmítne kamaráda Aleše, kterej volá a prosí o registraci na závod: „Neznám tvý údaje“. Všichni se na něj s úžasem díváme, protože nám není jasný, o jaký speciální údaje jde. Vždycky přece stačilo jméno, příjmení, klub… „Aha, takže Aleš Selix,“ říká Petřík provinile a kulí na nás oči. Okamžitě se začnem svíjet smíchy. Dnes už postý…

Ve stanu zábava pokračuje. Ovšem až do té doby než Péťa začne ze spaní sténat a já se co chvíli probouzim zimou. Až nastane mrazivý ráno. Moc nejíme, abychom snídani zbytečně netrousili po trati.

Na startu se sleze 50 borců. Díky pozdnímu přihlášení mám 43ku, takže celkem zadní flek. Stejně jako Tomáš Mařík, kterého pracovník registrace známý pod jménem Kazisvět I. přejmenoval na Minaříka. Po startu vezmou všichni nohy na ramena a mažou do táhlého asfalťáku. Mám za to, že to jede v cajku, ale najednou někdo vpředu začne nekolegiálně nastupovat. V jednu chvíli je dokonce Minařík přede mnou, je to děsná mela, letíme přes potok do kopce, loktujem to. Schody se daj jezdit přes stoupací pruhy pro kočárky, ale je tam plno, tak beru RB do teplejch a běžim s nim nahoru. Tam se do toho zas oblíknu a mažu do kopce. Sem tam mě někdo předjede, pak předjedu já jeho. Už ztrácim přehled, hlavně se snažim jet.  Občas na mě křikne Reny, která mě poctivě sleduje krz kanon. Při průjezdu do dalších kol to vždycky pípne a na světelný tabuli naskočí vaše jméno. Sakra, měli jsme toho Aleše fakt přihlásit jako „Ližkou Le“, jak jsme se o tom večer bavili.

img_7519-edit-mala.jpg

Ve třetim kole mě napadne, proč má náš závod vždycky o kolo víc, než je mi zdravý? Naštěstí mě ze zadu podpoří borec, když na mě zavolá: „Si oupn nebo mástr“. Přiznávám poctivě, že „oupn“ a těšim se na souboj. Drží se mě jako hovno košile. Ztrácim ho až na rozbitý betonce, která se pozvolna a velmi nepříjemně zvedá. Je tu potřeba ty kyselý hnáty pořádně točit, což se mi daří. Ale lepí se na mě další borec. Když ho před sebe nepustim v terénu, tak to bude dobrý, slibuju si. Vyjíždíme ukrutnej prďák zakončenej obrubníkem. Technicky mi to tady uvázlo, borec mě přejede. Nicméně na následující rovince to šmrdlá, jako by jel do krámu pro mlíko. Házim tam (snad) 63:11 a zas ho skáču. Do cíle to roztančim a jsem tam za 23.

img_7535-edit-mala.jpg

Pak je ovšem radost sledovat, jak si počínaji ženský, junioři a zejména chlapi. Pavla Havlíková nestačí na Janku Štefkovou. Tomáš Paprstka si v juniorech udělal svůj vlastní závod. Cílem projel po zadním a měl přední kolo tak vysoko, že mu koberec ani neodpíp čip umístěnej na vidli. Dramatickej byl dojezd Vojty Nipla, kterýho na cílový lajně přešpurtoval Michal Boroš a poslal ho tak na brambory. Vojta běžel s prázdnym zadnim kolem a vidět pak jeho slzy, to fakt trhalo u srdce.

V chlapech to excelentně rozjel Kulhec se Škárnym a Chrisem Soukupem. Tipoval jsem, že Škárny nevydrží, ale Kulhec to nakonec měl jen o pár metrů. Christoph byl zklamanej. Loni to tu celý odtáhl Spěšňákovi, aby ho pak Míla odtrhl v půlce posledního kola a letos to taky nevyšlo. Hodně dobrej výkon zajel Matouš Ulman na čtyřce a poklona patří Vokrouhlovi (5), kterej ten potok taky jezdil a neskákal. Jako já 🙂 Jo a ještě Ivan Rybařík jel pěknej závod. Ten se s tím pral jedna radost!

Zábava to byla veliká a zejména Festini by měl voči vykulený jak ropucha, páč organizace, zajištění, vyhlášení – všechno jelo jak na drátkách. Tady je startovný 200 Kč opravdu velmi dobrá investice. Sí jů v Kutný, borci!

Fotky by Reny:

This article has 20 comments

 1. FRENKs

  Tak já už myslel, že s tim záchvatem smíchu je po víkendu konec, ale „Ližkou Le“ a další… to se prostě nedá zvedám všech pět palců co mám nahoru a tleskám! Super článek a ještě lepší akce! Možná bych to viděl na tu Kutnou zase na pátek pod stan a někam do hospůdky;)Zdar a sílu!

 2. Kajman

  Dík za osobitý popis akce,koutkz se mi smějou jěště teď.
  Pěkný foto umí dělat kanon se svým nositelem a už se těšim na galerii.
  Zdar Kajman

 3. myšakoff

  Super report…a hlavně celou sezonu plnej až do červenýho:-)

 4. FRENKs

  Škoda, že jsem při odchodu ze SKAPPA HORKA Říčany nasral koho sem moh, tak teď se asi už nebudu moct vrátit;) Jedině, že by…“prosim prosiiiim Aleši, já už budu hodnej“ 😀

 5. Aleš

  Máte smůlu pane Frank 😛
  Budu se slzou v oku vzpomínat jak jsme trávili spolu večery v dílně nad rozebraným kolem a ty jsi se třásl když jsem do ruky bral vrtačku nebo svářečku 😉

 6. Reny

  Opravdu super akce 🙂 už se těšim taky do KH….a článek opět bravurně napsán, taky sem slzela smíchy 🙂 fotky budou co nevidět, Kajmanovi děkuju za chválu, pro mě to byla strašně velká příležitost a zkušenost, fotila sem mezi klukama z mtbs a byla vedle Jardy Kulhavýho když s nim dělali report do TV, musim říct, že tohle jsou jedny z mých nejpovedenějších fotek….

 7. FRENKs

  čtu si to už po čtvrtý a nemůžu z hlášek Abraham Lincoln, Kazisvět I. přejmenoval Maříka na Minaříka, Aleš Selix, „Ližkou Le“…Máro prostě super a ségra se tu taky válela smíchy a mrzelo jí, že nemohla jet taky…

 8. Mahagoni

  Já se taky moc těšim do Kutný Hory. Mohli bysme tam rozbít wigvam pod Barčou, ne? 🙂 Jinak mě mrzí, že se mi do článku nevešla spousta věcí. Například štronzo vykřiknuté těsně po startu, nebo ten příběh, jak píchá mravenec se slonicí… nebo teplický Stínadla 😀

 9. FRENKs

  😀 jooo bylo toho fakt hodně! A super sme si to tam užili;) včas dáme dohromady plán na KH aby byla taky prdka:D