Neděle 13.10. Čas 13:00. Místo: pod Benďákem. Chystá se start cyklistického klání Coolmn. Ředitel závodu Jakub Vykouk zvedá pistoli a odpaluje první start.  Na trať se vydává první kategorie: „Malí smradi“.

Jestli čekáte točivou a hravou trať ve stylu BabyBikers, tak to jste mimo. Ředitel se svými pomocníky připravili trať brutálních parametrů s ukrutným kopcem, ve kterém by měl problémy i Jarda Kulhavý na svý devětadváce.

A samozřejmě kde je kopec, jsou i sjezdy. Diváci se jich samozřejmě báli víc než závodníci a dokonce padaly názory, že by se takový terén měl zakázat.

Prostě pořadatelé závodu Coolmn naložili cyklistům pořádné sousto. Celý závod bedlivě sledoval komentátor Fífa, který dění na trati popisoval do megafonu. „Malý smrady“ vyhrála Eva Povolná.

V kategorii „Velký smradi“ jela na špici trojice Ondra Hnátek, Ondra Zika a Adam Povolný. Kolo před cílem v tom dlouhátánském kopci, který se celý běhal, odpadl ze špice Ondra Hnátek. Opravdu skvělou podívanou předváděli divákům Adam s Ondrou Zikou, kteří si do tohoto kopec neustále nastupovali. V posledním kole každý zaútočil dvakrát.  Úspěch měl až ten poslední atak Adama, který se v posledním zlomu před vrcholem dostal před Ondru na dva metry. V následném technickém sjezdu ukončeném ostrou pravotočivou zatáčkou Adam ještě zabojoval a zvětšil svůj náskok na několik desítek metrů.

V závěru se jela poslední kategorie „Maxi smradi“. Startovalo se z kopce a na výběr bylo ze dvou tras. Kratší, ale s větším sešupem, po které se kvůli brutálnímu sklonu a kluzkému bahnu nedalo ani chodit. Nebo méně strmá,  delší. Start! Adam to odpálil přímo do té propasti s Ondrou Zikou přilepeným za zadním kolem.  Pak vlítnou do potoka, vyjedou na cestu a šněrují Cartmen. Pak zas zpět k divákům a tlačí ten brutální kopec. Na čele s velkým odstupem Adam s Ondrou Zikou, za nimi Ondra Hnátek, Eva Povolná, Tomáš Hnátek…

Adam má trochu fóra, tak řve na Fífu, ať mu podá pití. Ta chvilka Ondrovi Zikovi stačí, aby se dotáhl. Okamžitě zaútočí a vzdaluje se Adamovi. Ten ale není spokojený, jde po Ondrovi a výsledkem je Adamovo vítězství v kategorii „Maxi smradi“.

Ředitel Jakub Vykouk navrhuje další klání na příští týden, to ale jury složená z rodičů zamítá. Navrhuje tedy za 14 dní. I tento návrh je ale skrečován a tak to vypadá, že další klání Coolmn se uskuteční až na jaře.

Pánové, klobouk dolů před vámi. Vysekaná, vymlíkovaná a nalajnovaná trať, zpomalovací retardéry na snad jediném místě, kde by se jinak dalo normálně jet. Prostě skvěle připravená a opravdu náročná trať, kde by se vyřádili i borci zvyklí na český XC pohár.  Poháry, medaile, megafon, komentátor Fífa. Nasadili jste laťku hodně vysoko a my se všichni těšíme na další ročník!