V neděli 23. srpna odstartoval ze Soběhrd jubilejní 30. ročník silničního cyklistického závodu Železný dědek. Síly v různých kategoriích změřilo celkem 447 cyklistů, čímž byl opět překonán rekord v počtu startujících. Rekordní čas na stokilometrové trati Radovana Doležela z roku 2013 zřejmě i vinou silného větru letos pokořen nebyl, ale i tak byli diváci svědky skvělých výkonů v podání nejlepších českých amatérských cyklistů. Závod pořádal s podporou obcí Soběhrdy, Čerčany a Benešov cyklistický klub ČESYK, který organizuje také seriál cyklistických závodů pro děti do 15 let, Čerčany Baby Bikers. Spolupořadatelem byl RoRace Team Pyšely a na organizaci závodu se též podílel Polem nEpolem Bike Team.

Poprvé se výstřel ze startovní pistole ozval v 10:00 a na trať vyrazilo přes dvě stě cyklistů na hlavní trati v délce 100 kilometrů. Kromě tradičních mužských kategorií se na stokilometrovou trať vydaly také ženy, které bojovaly o cenné body do silničního poháru Unie amatérských cyklistů. O tom, kdo se postaví na stupně vítězů v absolutním pořadí mezi muži, se překvapivě rozhodlo již v prvním kole, kdy z pelotonu odjela trojice závodníků – Jonáš Vojtěch (AC SPARTA PRAHA cycling), Oldřich Novotný (CT WEBER) a pětinásobný paralympijský medailista a šestinásobný mistr světa Jiří Bouška (LAWI – Author Team). Tato trojice postupně navyšovala svůj náskok před pelotonem a o vítězi rozhodl až závěrečný spurt, ve kterém v čase 2:34:38.17 zvítězil Jonáš Vojtěch o pouhou setinu vteřiny před Oldřichem Novotným. Pro bronzovou medaili si s desetivteřinovou ztrátou dojel Jiří Bouška. S nepopulární čtvrtou příčkou se již druhý rok v řadě musel spokojit dvojnásobný mistr světa masters amatérských cyklistů a vítěz Železného dědka z let 2011 a 2012 Václav Jelínek. Pro Jonáše Vojtěcha to byl opravdu mimořádně úspěšný den, jelikož kromě celkového vítězství získal i tituly Krále spurtérů Pivovaru Ferdinand a Krále vrchařů Valmi – závlahy, a tedy i žlutý, zelený a puntíkatý dres. Vítězství v nejstarší kategorii Železný dědek pro jezdce nad 60 let a fialový dres si zajistil s velkým náskokem Miroslav Kakač (CSK MARKUS) ve skvělém čase 2:38:35.92. Nejrychlejší ženou na stokilometrové trati byla Hana Doležalová (VARTA – TJ SOKOL Králův Dvůr) s časem těsně nad tři hodiny.

Vyrovnaný boj svedli i mladí závodníci v kategorii Hoši (rok narození 1997-2000) na trati dlouhé 75 kilometrů, kde se z vítězství a zisku bílého dresu radoval Vladislav Doležal (Česká spořitelna Specialized). Cílovou pásku protnul v čase 2:10:50.08.

Růžový dres pro nejrychlejší ženu na padesátikilometrové trati si stejně jako v loňském roce oblékla Klára Zadáková, které se podařilo stlačit vítězný čas pod hodinu a půl.

Kategorii Open na 50 kilometrů bez rozdílu věku ovládl Lukáš Kindl (Dexter Cycling) v čase 1:25:16.

Pro šesté vítězství v řadě v kategorii Tandemy si s novým spolujezdcem, paralympijským reprezentantem ve sjezdovém lyžování Patrikem Hetmerem, dojel Jiří Chyba. Trať dlouhou 50 kilometrů zdolal vítězný tandem v čase 1:17:33 s náskokem téměř dvanácti minut na zbytek startovního pole.

Závod Železný dědek 2015 byl tradičně součástí Českého poháru handbike. V kategorii MH1 se radoval z vítězství Jiří Kuchta (Energy team) a kategorii MH3 ovládl Tomáš Mošnička (Team Dukla Praha) před absolventem proslulého havajského triatlonu Michalem Šiškou (Nutrend Specialized). Pro třetí titul v řadě v kategorii MH4 si suverénním výkonem dojel Miroslav Šulc (Handbike ČR). Zlatou medaili v kategorii WH3 získala vítězka Železného dědka z roku 2013 Kateřina Antošová (Černí koně), která zdolala trať dlouhou 25 kilometrů za 1:04:02.

Svou účastí závod poctili i další hendikepovaní závodníci z absolutní světové špičky – nejúspěšnější cyklista v paralympijské historii Jiří Ježek, mistr světa a paralympijský medailista Michal Stark a vítězka světového poháru, několikanásobná medailistka z mistrovství světa a stříbrná medailistka z paralympijských her v Londýně Tereza Diepoldová.

Kromě hlavního závodu byly vypsány i kategorie pro příležitostné cyklisty, kteří netráví na trénink několik hodin denně. Úsměv na rtech každého přihlížejícího vyvolala kategorie Retro, kde nechyběly dobové kostýmy a historické bicykly včetně tandemu ze třicátých let minulého století. Samostatná kategorie byla vypsána pro obyvatelé průjezdových obcí a partneři závodu změřili své síly v kategorii VIP.

Závodní den uzavřely divácky vysoce atraktivní vyřazovací sprinty s názvem Soběhrdská 655, na které přispěla obec Soběhrdy. Pro vítězství si ve finále dospurtoval Václav Doležal (Petr Čech Sport MTB Team).

Poklonu si zaslouží diváci na trati, kteří jako každý rok připravili pro závodníky bouřlivou a v České republice naprosto nevídanou atmosféru.

V neposlední řadě patří velké poděkování všem partnerům závodu za jejich podporu, bez které by se závod nemohl uskutečnit.