Již několik let je předposlední srpnová neděle dnem, kdy jindy poklidná vesnička Soběhrdy ožívá a stává se dějištěm tradičního cyklistického silničního závodu Železný dědek.

Vše začne startovním výstřelem v 10:00, kdy vyrazí na trať cyklisté, kteří si zvolili vzdálenost 100 kilometrů a absolvují čtyři okruhy dlouhé 25 kilometrů. První výzvou pro tuto skupinu bude horská prémie v obci Kozmice, kde budou jezdci bojovat o cenné body ve snaze stát se „Králem vrchařů“ a obléci se na stupních vítězů do puntíkatého dresu. Na své si přijdou nejen vrchaři, ale i spurtéři, kteří budou bojovat o zelený dres a sbírat body při každém průjezdu bránou v Soběhrdech. Loni se vítězi na stokilometrové trati podařilo stlačit čas pod 2 hodiny 30 minut, tak lze očekávat, že vítěz protne cílovou pásku možná již před 12:30. Na stokilometrové trati se letos také poprvé v historii závodu budou rozdávat mistrovské dresy Unie amatérských cyklistů.

Ale nebude to jediná sada mistrovských dresů, do kterých se závodníci na nejvyšším stupínku stupňů vítězů oblečou. Do Soběhrd zavítají i letos nejlepší čeští handbikeři a stejně jako v loňském roce budou bojovat o titul mistra České republiky. Start této kategorie je naplánován na 10:08.

Ještě předtím však na trať v 10:02 vyrazí zástupkyně něžného pohlaví spolu s mladíky přihlášenými do kategorie „Hoši“. O dvě minuty později vyrazí ze Soběhrd na trať dlouhou 50 kilometrů závodníci kategorie „Open“ bez rozdílu věku, která se v posledních letech těší stále větší oblibě. V 10:06 uslyší výstřel ze startovní pistole tandemy a v poslední vlně v 10:10 odstartují zbývající tři kategorie, z nichž jedna je určena pro obyvatele průjezdových obcí, druhá pro partnery závodu a třetí pro „retro“ jezdce na historických bicyklech.

Počet účastníků závodu se každým rokem zvyšuje a závodníci stále více chválí skvělou diváckou kulisu, kterou vytvářejí fanoušci na trati. Každý, kdo měl možnost alespoň jednou závod absolvovat, ví, že průjezd obcemi na trati je jedinečným zážitkem, a když vám docházejí síly, fanoušci dokážou pořádně povzbudit. I závodníci, kteří každý rok absolvují desítky závodů po celé České republice, se nechali slyšet, že takovou atmosféru na žádném jiném závodě nezažili.

Organizátoři myslí i na ty, kteří se nepostaví na start, ale přijedou do Soběhrd podpořit své blízké. Ty nejmladší zajisté zaujmou skákací hrady, zatímco rodiče si budou moci čekání zpříjemnit dobrým jídlem či pitím, zakoupit sportovní oblečení za zvýhodněné ceny či se zúčastnit soutěží pro diváky. Lákadlem pro diváky budou i napínavé vyřazovací sprinty čtveřic s názvem Soběhrdská 654, které odstartují ve 14:00 po ukončení hlavního závodu. Diváci v Soběhrdech i ve všech průjezdových obcích budou mít možnost si v průběhu dne od hostesek zakoupit lístky do tomboly, v které nebudou chybět hodnotné ceny.

Ať už se v neděli postavíte na start nebo přijedete závodníky pouze podpořit, určitě nebudete litovat. Čeká vás den plný sportu, zábavy a jedinečných zážitků, na které budete dlouho vzpomínat.

Více informací na www.cesyk.cz/zeleznydedek/